Poprawne dobranie metody wzmacniania podłoża jest kluczowe. Odpowiednio wykonana analiza i implementacja odpowiednich rozwiązań pozwala zachować bezpieczeństwo budynków i budowli przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu zasobów.
Iniekcje geopolimerowe
Iniekcje geocementowe
Iniekcje strukturalne
Stabilpile
PRACE KAFAROWE, WIBROMŁOTY
Mikropale
Iniekcje kurtynowe
Iniekcje rys i pęknięć
Stabilizacja/Klejenie podsypki kolejowej
Kotwy gruntowe
Iniekcje geopolimerowe
Iniekcje geopolimerowa to iniekcja podłoża gruntowego wykorzystująca materiały (żywice) poliuretanowe, silikatowe, akrylowe, krzemianowe. Jest nieuciążliwą i nieinwazyjną technologią wzmacniania i stabilizacji podłoża gruntowego oraz poprawy parametrów posadownia konstrukcji.
Stabilizację gruntu z wykorzystaniem żywic stosuje się głównie w miejscach trudno dostępnych, gdzie mobilizacja ciężkiego sprzętu jest niemożliwa z przyczyn technicznych i ograniczeń ekonomicznych.
Iniekcja z powodzeniem zastępuje technologię jet grouting, której istotą jest zniszczenie gruntu przy jednoczesnym jego mieszaniu i zastąpieniu strumieniem wysokociśnieniowym zaprawy cementowej, istnieje prawdopodobieństwo obniżenia nośność gruntu w czasie potrzebnym do związania mieszanki betonowej, co może doprowadzić do niekontrolowanego osiadania obiektu.
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, iż technologia jet-grounting ma również minimalną wytrzymałość betonu gruntowego w gruntach gliniastych. Powyższe rozwiązanie może skutkować rozluźnienie wiązania zaprawy wapiennej ścian fundamentowych oraz wypadanie z niej kamiennych bloków i cegieł".
Iniekcje geocementowe
Iniekcja geocementowa to iniekcja podłoża gruntowego, podczas której materiałem aplikowanym w ośrodek gruntowy jest zaczyn cementowy. Iniekcje geocementowe stosowane są z powodzeniem zarówno do stabilizacji i wzmocnień podłoża gruntowego pod fundamentami, jak również jako podlewki wypełniające pod płyty betonowe.
Zaczyny cementowe najczęściej stosuje się na standarowych cementach wysokiej klasy lub cementach specjalnie dedykowanych do prac w podłożu gruntowych tzw. stabilcementach. Stosowane przez nas technologie opierają się na iniekcja niskociśnieniowych, głównie iniekcji penetracyjnej.
Iniekcje strukturalne
Iniekcje strukturalne to sposób uszczelnienia muru w jego strukturze, czyli wnętrzu. Przegroda, poprzez wysycenie specjalnym materiałem – iniektem, uzyskuje pełną szczelność.
Do uszczelnień strukturalnych stosowane są głównie żele akrylowa oraz materiały na bazie krzemianów. Stosowane mogą być także preparaty silikatowe oraz rzadziej poliuretanowe. Najczęściej stosowanym typem iniekcji strukturalnych jest wykonanie przepony iniekcyjnej poziomej w ścianie lub w murze. Polega ona na wykonaniu siatki otworów w dolnej strefie muru w ściśle określonej odległości od siebie, która zapewni ciągłe wysycenie musu iniektem, a tym samych wykonanie pełnego uszczelnienia przeciw kapilarnemu podciąganiu wody. Wiercenie otworów i głębokość otworów zależy od stanu elementu, jego struktury i zawilgocenia.
Przed wykonaniem iniekcji konieczne jest sprawdzenie, czy nie ma konieczności wykonania dodatkowych robót polegających na uzupełnieniu ubytków, zasklepieniu rys, czy naprawie spoin. Głębokość otworów powinna sięgać min. 4/5 grubości ściany. Iniekcję wykonuje się zazwyczaj przy odwiertach poziomych, choć możliwe jest także wykonanie ich przy kącie nachylenia 45.
Stabilpile
System mikropali do głębokiej konsolidacji strukturalnej fundamentów jest to aktywna, minimalnie inwazyjna technologia palowania, która wykorzystuje specjalne modułowe elementy stalowe montowane i wciskane w grunt za pomocą hydraulicznych siłowników przymocowanych do oryginalnej konstrukcji fundamentowej za pomocą mocnych płyt kotwiących i zapraw. StabilPile® stanowi rozwiązanie konstrukcyjne do głębszej konsolidacji fundamentów w celu przeniesienia obciążeń na grunty bardziej nośne.
System mikropali StabilPile wykorzystuje specjalne modułowe elementy stalowe , które są montowane i wciskane w grunt przy pomocy siłowników hydraulicznych, mocowanych do istniejącej konstrukcji fundamentów. Siłowniki zazwyczaj mogą zagwarantować maksymalne ciśnienie robocze do 300 barów (30 MPa), przy skoku 30 ÷ 260 mm i sile 50 ÷ 300 kN (5 ÷ 30 t). Energia ciągu odbywa się za pośrednictwem jednostki elektrycznej, poprzez hydraulikę ciśnieniową. Kolumny siłownikowe łączy się ze sobą szeregowo, aby umożliwić swobodny przepływ między wszystkimi sekcjami.
Jeżeli jeden z mikropali generuje większe tarcie na pobocznicy od pozostałych, siła nacisku jest wyrównywana tak, aby nie wystąpiło jednopunktowe wypieranie konstrukcji.
System pogrążania pali hydraulicznych przewiduje wykonanie mikropali stalowych RR75 o średnicy min 76 mm i niezbędnej długości. Mikropale wykonane są zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych nr 0006 i zgodnie z Europejską Aprobatą Techniczną ETA – 12/056. Mikropale wykorzystywane w systemie hydraulicznym mają długość poszczególnych odcinków składowych 0,88 m. Zakończone są zatoczonymi końcówkami „męskimi” i „damskimi” umożliwiającymi ich wzajemne spasowanie.
Prace kafarowe, Wibromłoty
Roboty budowlane dedykowane osadzaniu pali w gruncie może odbywać się na kilka sposobów. Najbezpieczniejszą i znajdującą zastosowanie w większej ilości przypadków, jest metoda wbijania.
Przy użyciu kafara lub wibromłotów można pogrążać w podłożu gruntowym różnego rodzaju ścianki, palisady, grodzie, pale - kafarowanie daje szansę na szybkie umieszczenie pali w gruncie. Jest to uniwersalna metoda, która pozwala przygotować część fundamentów odpowiedzialnych za przenoszenie obciążeń.
Co ważne, może być ona stosowana w niemal każdych warunkach gruntowych. Roboty tego typu stosujemy w budownictwie portowym, kubaturowym, liniowym, budownictwie specjalistycznym.
Mikropale
Rozwiązanie mikropali jest stosowane w celu podparcia konstrukcji, zwiększenia stateczności, wzmocnienia podłoża czy fundamentów istniejących budynków także poprzez wykonywanie wierceń w środku obiektu. Istotą mikropali jest przeniesienie obciążeń na nośne warstwy podłoża gruntowego.
Są to pale wiercone o średnicy trzonu do 300 mm oraz przemieszczeniowe (wbijane, wciskane, wwibrowywane lub wkręcane) o średnicy do 150 mm, zawierające element nośny (najczęściej jest to pręt, wiązka prętów, rura lub kształ¬townik stalowy). Nośność mikropali może być powiększona przez iniekcję pobocznicy i podstawy.
Odcinki żerdzi, zazwyczaj w formie gwintowanego pręta skręcane są w trakcie wiercenia, a iniekt w postaci zaczynu cementowego wysokiej wytrzymałości podawany jest do otworu przez dysze zainstalowane w koronce.
Iniekcje kurtynowe
Iniekcja kurtynowa oznacza wtórne, naprawcze uszczelnienie elementów budowlanych przykrytych gruntem, narażonych na wilgoć lub wodę od strony gruntu. Inaczej jest to wtórne odtworzenie izolacji zewnętrznej elementów budowlanych lub jej naprawa na styku przegroda – grunt. Iniekcje kurtynowe wykonuje się najczęściej od strony wewnętrznej obiektu bezpośrednio za przegrodę. Specjalny materiał iniekcyjny – najczęściej żel akrylowy - wtłaczany jest przy pomocy pompy w odpowiednio przygotowane otwory.
Otwory iniekcyjne rozmieszczone są w określonym rozstawie tzw. siatce otworów iniekcyjnych, a w ich wnętrze osadza się paker iniekcyjny, którym bezpośrednio wtłacza się materiał iniekcyjny. Średnica i rozstaw otworów iniekcyjnych dostosowany do grubości przegrody oraz warunków gruntowych.
Żel iniekcyjny przedostaje się bezpośrednio za przegrodę na połączeniu jej z podłożem gruntowym tworząc szczelną barierę przeciwwodną. Materiał jest odporny na wahania poziomu wody gruntowej, stopnia zawilgocenia gruntu, działanie mrozu i zmiany temperatury (zwłaszcza przejścia przez zero) nie wpływają na właściwości uszczelniające materiału.
Iniekcje rys, pęknięć
Iniekcja rys i pęknięć elementów konstrukcyjnych ma celu przywrócenie ich funkcji użytkowej oraz wyeliminowanie skutków związanych z wilgocią w przegrodach.
W ramach realizowanych prac wykonujemy uszczelnienia rys i pęknięć powstałych z przyczyn tzw. zewnętrznych tj. obciążenia, osiadanie, odkształcenie podłoża, jak również rys i pęknięć powstałych z przyczyn wewnętrznych takich jak skurcz i odkształcenia termiczne.
W ramach napraw wykonujemy: - Uszczelnienie rys będących miejscami przecieków, - Uszczelnienie styków i przerw roboczych, - Klejenie rys konstrukcyjne, - Klejenie rys przenoszących naprężenia, - Uszczelnienie styków sekcji roboczych, - Uszczelnienie rys i spoin w obiektach tunelowych, - Uszczelnienia dylatacji
Stabilizacja/Klejenie podsypki kolejowej
Oferujemy usługę stabilizacji podsypki kolejowej, inaczej klejenie tłucznia kolejowego na drogach kolejowych. Technologia polega na wykonaniu zewnętrznego natrysku specjalistyczną żywicą poliuretanową pryzmy tłucznia tworząc cienką powłokę na powierzchni ziaren kruszywa. Stabilizacja powstaje w wyniku sklejenia ze sobą punktów stycznych poszczególnych ziaren.
Technologia klejenia tłucznia dedykowana jest do następujących obszarów zastosowania:
- Odcinki dużych prędkości – strefy narażone na podrywanie tłucznia podczas przejazdów z dużymi prędkościami (w szczególności w tunelach i w momentach mijania się taboru),
- Strefy przejściowe – mosty, tunele, skrzyżowania – sklejenie podsypki w newralgicznym punkcie styku sztywnego układu z elastycznym podtorzem,
- Strefy obciążenia łuku – zabezpieczenie podbudowy torów i podkładów, szczególnie w miejscach przejazdów ciężkich towarowych składów,
- Rozjazdy i skrzyżowania – zabezpieczenie tłucznia przed przemieszczaniem się w tych newralgicznych miejscach,
- Naprawy podbudowy – stabilizacja podsypki narażonej na obsuwanie się w wyniku remontów sąsiednich torów lub awarii torowisk bez konieczności wstrzymywania ruchu,
- Dzikie przejścia – uszkodzenia nasypu powstałe wskutek ingerencji pieszych,
- Zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych i awaryjnych przy torach szynowych i tunelach,
- Zachowanie ciągłości przejazdu na sąsiednim torze poprzez zabezpieczenie kruszywa przed obsypywaniem
Kotwy gruntowe
Kotwy gruntowe są to elementy przenoszące siły rozciągające na nośną warstwę gruntu. Kotwa gruntowa składa się z głowicy kotwy, swobodnego odcinka cięgna oraz buławy. Buława kotwy zlokalizowana jest w gruncie nośnym i zespolona z gruntem poprzez iniekcję. Kotwy gruntowe wykonujemy jako system samowiercących iniekcyjnych mikropali.
Elementy te zbudowane są ze stalowego zbrojenia w postaci gwintowanych żerdzi i trwale zespolone z ośrodkiem gruntowym poprzez trzon iniekcyjny z kamienia cementowego. Sprawdzają się doskonale w pracy pod obciążeniem ściskającym, rozciągającym i cyklicznym do 2622 kN, zarówno w zastosowaniach tymczasowych, jak i trwałych we wszystkich warunkach gruntowych. Odpowiedni do pracy w ograniczonej przestrzeni i terenach trudno dostępnych.
Zespół inżynierów i specjalistów branży geotechnicznej specjalizującej się w stabilizacji i wzmocnienia podłoża gruntowego przy pomocy technologii iniekcji geopolimerowej. Świadczymy także usługi w zakresie innych systemów stabilizacji gruntu m.in. iniekcji na bazie cementów specjalistycznych, mikropali, pali.